piątek, 7 października 2016

Style - japoński


 Trochę się ostatnio zaniedbałam, ale najpierw dużo pracy w pracy, nadrabianie w ogrodzie dopóki pogoda pozwoliła , a jako wisienka na torcie GRYPA taka pisana dużymi literami i rozbijająca człowieka wręcz na atomy. Powoli udało mi się pozbierać, a że pogoda jest  średnia to usiadłam wreszcie do bloga i postanowiłam przybliżyć .... styl japoński. Niby wszyscy wiedzą, że taki jest, ale jakoś niewiele osób umie w kilku słowach go opisać.
Styl japoński wbrew pozorom jest dość wymagający. Główne jego zasady to: ascetyczny wystrój, proste podziały geometryczne, naturalne materiały oraz bardzo oszczędna kolorystyka - widoczna na poniższym zdjęciu.

Podstawę wystroju stanowi ... podłoga. W tradycyjnym wystroju japońskim jest wykładana matami z bambusa lub z trawy morskiej. Obecnie i w naszych warunkach europejskich możemy ją zastąpić drewnianą podłogą lub płytkami o podobnym wzorze. Barwa naturalna, jasnobeżowa lub brązowa.
Podłoga często też służy do ustawiania ozdób: wazonów, roślin, rzeźb...


 Bardzo ważnym elementem japońskiego wystroju wnętrz są SHOJI - są to duże, gładkie płaszczyzny, dzielone na prostokąty drewnianymi listewkami z wypełnieniem z papieru japońskiego. Dziś śmiało może to być mleczne szkło lub tworzywo sztuczne. Można je wykorzystać ścianki działowe, przesuwne drzwi lub okna.


We wnętrzy inspirowanym stylem japońskim bardzo ważnym elementem jest dzienne światło, którego źródłem są duże okna, które w razie potrzeby przesłaniamy bambusowymi roletami lub żaluzjami.
Najlepszym źródłem sztucznego światła są lampiony które rozpraszają światło i tworzą ciepłą atmosferę. Mogą być też lampy boczne lub kilkiety ewentualnie światło ukryte za listwami.


Japoński klimat pomogą nam też wprowadzić drzewka bonsai , intensywnie zielone i delikatne bambusy., lub inne charakterystyczne rośliny o egzotycznej formie. Często wykorzystywane są również motywy roślinne jako element dekoracji np wzór na drzwiach szafy, na parawanie, obraz japoński z kwiatem wiśni, poduszki z haftem bonsai itp...



 Tradycyjne meble jaońskie obecnie zwłaszcza w Europie nie są zbyt funkcjonalne dlatego można je zastąpić meblami o kształtach kubistycznych (wręcz geometrycznych), z naturalnych materiałów jak drewno, rattan...
Wspomniałam wcześniej o parawanie który może nam nadać klimat japoński jesli ma odpowiedni wygląd. Jeśli ktoś lubi sam majsterkować może z powodzeniem zrobić parawan w typie ekranu shoji...


 Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam styl japoński, który osobiście bardzo lubię... Jeśli ktoś ma wnętrze zainspirowane tym stylem proszę się pochwalić :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz